יום רביעי, 21 במרץ 2018

חוצפן, חצוף, חוצפה, חוצפא, חוצפה ישראלית chutzpah

March 19    2018

בעקבות הראיון עם גיל ריבה נזכרתי בדברים שכתבתי בשנת 17/02/2011

החיבור הזה נכנס להריון אתמול. היום הוא נולד. נראה אם זו לא לידה מוקדמת, או אולי הריון מחוץ לרחם. רציתי לכתוב משהו בקטנה למצביעי קדימה. באופן חריג או ליתר דיוק, לפנים משורת הדין, אני מתיר גם לאחרים לקרוא. באמת תודה לי.
קראתי אתמול ידיעה שהצליחה להקפיץ, להדליק, לחמם ואולי אפילו להטריף אותי. אהוד אולמרט באיום של תביעת דיבה ולשון הרע נגד משה לדור מפרקליטות המדינה. הסיבה בגדול, הלוואה שלקח והחזיר או לא החזיר אולמרט מג'ו אלמליח ולוח הזמנים. ללדור יש אפשרות גם לתרום 50000 ש"ח לטובת הקהילה כלקח על פגיעה באולמרט ובשמו הטוב. בהחלט הצעה נדיבה מאיש רחב לב, ממש נופת צופים צרוף. אהוד אולמרט עבר דרך ארוכה בפוליטיקה הישראלית. אין לי כוח וחשק לכתוב על האיש הזה. 

אהוד אולמרט מגלגל עיניים עם גיל ריבה. צילום מהטלוויזיה

אני רוצה להתמקד בכמה דברים שוליים לכאורה ושאני זוכר אותם היטב. אני מדגיש זאת כי יש לי שני חברים שאני מעריך אותם והם לא כל כך זכרו והפנימו זאת. שני החברים שהלכו בדרך בים בם בום, לא כל כך התייחסו לזה. שני החברים שגם מכירים אחד את השני, הצביעו קדימה. קדימה בראשות שרון / אולמרט. יש פרטים שלא כך חשובים. הכי חשוב זה התמונה כולה, ככה בונים מדינה, עסק ואפילו צבא. יש פרטים שאם אתה לא שם לב אליהם אתה מקבל את אהוד אולמרט כראש ממשלה. בכל זאת עדיף על שרון. שניהם קטסטרופה למדינה מתוקנת. מי אמר שישראל מדינה מתוקנת?
הדמוקרטיה בישראל היא עובדה. הדמוס בוחר את הקרטוס. העם בוחר את השלטון. יש מצב שבכל בחירות כלליות בדמוקרטיה יבחר שלטון חדש. לאור ההצלחה של הבוחרים ותוצאות הבחירות האחרונות, יש לי הצעה שכבר הושמעה בעבר. במקום להחליף את הנבחרים, יש להחליף את הבוחרים. זה אמור להיות מצחיק, אם זה לא היה שלנו. אני משתדל תמיד להביא גם איזה הקשר לתחום שלי בכל חיבור. לא תמיד זה אפשרי מבחינתי. ההבזק היחידי שעולה לי לראש, זה התיאוריה המאד מעניינת של פרופ' משורר לגבי השקלים הצורים שהוטבעו בירושלים לטענתו עם שתי אותיות יווניות שונות מהמקובל. פירושו לשתי האותיות היווניות k-קאפה ו R-רו, מחבר את המטבעות לירושלים כלומר לקרטוס. התיאוריה המאד מעניינת לא זכתה לאהדה. הממשל בירושלים זה הקשר. דחוק ולא ממש מרגש. אלון מליס גיאולוג בחופשה, הציע לי את אסימון הולילנד כאסוציאציה נומיסמטית. הצעה מקסימה, ותודה לאלון וד"ש לננסי. אני לא קונה את זה שהאסימון הזה הוטבע בתקופת המנדט. ברור גם שיש את עניין אספנות העטים. עשו לי טובה באמא שלכם, ורדו ממני בנושא העטים של אולמרט. האח הדוקטור הבית"רי המומחה לעניני הלבנט שבאמריקה, הרבה יותר מעניין.

אסימון הולילנד 1927 HISTORICAL HOLYLAND COIN
קדם מכירות פומביות

בעבר היו לאולמרט פרשיות שמהן יצא נקי. הראשונה, הייתה כמה מוזר, הלוואה מבנק מסחרי. השניה, סיפור חשבוניות כוזבות בליכוד. בשתי הפרשיות יצא נקי והאחרים חטפו על הראש. איזה יופי לצאת נקי. נקי וחדש זה הכי כייף. מי שרוצה ראש ממשלה שיוצא זכאי שימשיך לבחור אולמרט. אולי גם הפעם ייצא נקי.
פעם אולמרט ואחד בשם יוסי שריד היו חברים לעבודה. הם נלחמו בכל מיני מושחתים ושחיתויות. היה משהו בספורט וגם בפלילים. שריד ואולמרט כבר לא ביחד. גם אולמרט ודן מרגלית. אם דן מרגלית לא ידע והבין קודם, אז מותר גם לשני החברים שלי בים בם בום. צריך להיות ספר הנחיות כלליות למצביעים בבחירות. מי שרוצה לבחור בכאלו שיצאו זכאים שיקח בחשבון שיכול להיות שיקבל אולמרטים נוספים. יוסי שריד לא יצא זכאי מעולם. גם בגין. גם ביבי. גם ברק. גם ליבני. קדיש לוז אמרנו?
המילה הכי חריפה ששמעתי מרעייתי מינה הייתה חצוף. אני מעדיף להגיד חוצפן. ניתן גם להטות בכל הצורות. אף פעם לא שמעתי ממנה מילים וקללות עסיסיות באמת. יש קללות נהדרות כמו נבלה, שפל, מניאק, חולירע, זבל, חרה, זיפת, מתרומם, כוס אמא שלך, בן של זונה ועוד. חצוף זו המילה הכי חריפה שמינה הוציאה. אני דווקא מחבב קללות ידוע ואפילו נהנה מזה. יש מחלה כזו של מקלל מקצוען. לפעמים מצרפים לזה יריקה. אני לא חסיד של יריקות, למרות שאני לא שולל זאת לחלוטין. קללות ביידיש זה משהו וונדרבה. פעם שמעתי ממומחה כללי שטען שמי שנרתע מקללות, יש לו עכבות גם בתחומים נוספים.
כשקראתי את הידיעה על אולמרט, לדור, לשון הרע וההצעה לתרומה, יצאו לי הרבה קללות. ככה פנימה, מכל הלב. אם משהו אחד מזה היה תופס, אוי ואבוי. מבחינתי אולמרט זכאי לכל הקללות ביחד. חצוף חסר בושה, שהצליח לבייש את כולנו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה