יום שלישי, 8 בינואר 2019

אני אספן של פריטים שקשורים לבני ברק / אליהו פרידמן

December 26, 2018
למי שלא מכיר ויודע, אני אספן של פריטים שקשורים לעבר של בני ברק.
החל מגלויות, תצלומים, מכתבים וספרים וגם סיפון תוצרת בני ברק.
מה כבר יכול לעניין בבני ברק? הרי הכל שם שחור לבן, לא?
זהו שלא, העיר תוססת וצבעונית (חזו בסימלה) עיר הבירה של המגזר החרדי - עיר יחידה מסוגה בעולם.
אני יליד בני ברק, כיום הורי דרים שם, אני מרבה לבקר שם בעיקר בחמישי בערב, לשבת על איזה צלחת טשולנט טובה.
האוסף בעיקר מאתגר!
לא תמיד קל לאתר פריטים ישנים מבני ברק, ההנפקה של הדברים היתה קטנה, זה היה בסך הכל מושבה, מעבר לזה ותיקי העיר עזבו את בני ברק או את העולם, כל מטר פנוי נגרס והופך לבניין חדש ומעבר לזה במגזר החרדי פחות בקטע לשמר, מול עיני נהרסו בניינים מימי המנדט הבריטי שבכל עיר היו מקבלים תכנית שימור.
אז מהיכן הכל התחיל?
זה התחיל מרכישת פוליסת ביטוח של "יהודה חברה לביטחון ואחריות" שנשלחה לחיים פרל אחד ממקימי בני ברק, על הפוליסה מתנוססת חתימתו של זאב ז'בוטינסקי, משם ועד אוסף של פרטי בני ברק זה היה קצר, מעבר לזה שאני מחבב ואוסף בקטנה פרטי תרבות של המגזר החרדי, זה בעצם סגר לי את הפינה.בנוסף לאוסף אני חוקר קורא ומברר על עבר העיר, על דמויות ומקומות שהיו ושאינם, מרבה לכתוב ולתעד את זה ברשתות החברתיות (זכרונות ילדות בני ברק) וגם חולם לכתוב על זה ספר בעתיד.
ואם אתם נתקלים במשהו בני ברקי ישן, אני זמין תמיד


לכבוד פוסט זה, קבלו עשר עובדות על העיר בני ברק, מהקמתה ועד עתה, חלקם משעשעות, קחו בבקשה בפרופורציות.
1- בני ברק נוסדה בשנת התרפ"ד (1924) על ידי קבוצת עולים חסידים מפולין אשר רכשו את הקרקע מערביי כפר איבן ביראק - תחילתה של בני ברק היתה מושבה שעוסקת בחקלאות, אפילו שייאשו אותם ואמרו להם שזו אדמת טרשים.
2- בבני ברק יש גמ"ח ילדים שאבדו.
3- בני ברק שברה שיא נוסף עם רשימת הגמחי"ם הכי גדולה בעולם שהיא מחזיקה.
4- בני ברק היא העיר הכי צפופה בארץ ישראל ועומדת על 27,000 תושבים לקמ"ר, אולם היא לא העיר הכי צפופה בעולם, שם שוכנת אחר כבוד, מנילה בירת הפיליפינים, שם יש 41,300 לקמ"ר
5- הראש עיר הראשון הרב יצחק גרשטנקורן מעבר לרוח החיה בהקמת בני ברק הוא היה גם תלמיד חכם בקנה מידה והוציא מס' חיבורים על התורה.
6- בני ברק המקראית נמצאת בכלל בחירייה (פארק אריאל שרון)
7- בפרעות תרפ"ט יכלו להיות אבידות קשות בבני ברק כדוגמת חברון, אלא שבבני ברק התארגנו היטיב עם ההגנה והיו מבריחים את הנשק עטוף בטלית משל יש בפנים ספר תורה.
8- המגזר והעולם החרדי התעצב ונבנה בבני ברק בשנותיה הראשונות על ידי החזון איש והרב כהנמן
9- בני ברק בשנותיה המוקדמות היתה מרכז תעשייה לא מבייש בכלל, בין החברות השונות שהיו אז: אסם, דובק, ארגמן, רם ביקר לקרח, עונג, תסס, גיטניו, מן, מצות אביב, תחנת קמח ועוד...
10- בבני ברק הבני אדם הולכים על הכביש והמכוניות על המדרכה.תגובה 1:

  1. שלום לך.במקרה עליתי על הפוסט.איני בני-ברקי, אך דודיתי ז"ל, אחות אבי, התגוררה שם ועוד קרובים רבים.אשמח אם תתקשר אלי בדוא"ל, ואכל להעביר אליך מידע ותצלומים ככל יכולתי הצנועה.
    חג אורים שמח - ברוך אקסלרד

    השבמחק