יום שבת, 20 ביולי 2019

צר עולמי כעולם המדליון גרסת הדיבוק

June 6   2019
נסענו במכונית הישנה עם 416,572 ק"מ ושמענו ברקע שיר נהדר והאקוסטיקה בטויוטה שלי ממש טובה. מינה שאלה משהו לגבי הזמרת ואני השבתי וככה צצה לה שיחת טלפון מפעם לחנות וברור שזה קשור למדליה ואפילו מכסף. 
מישהי עם חותמת קול די מיוחדת צלצלה וברור שידעתי מי הדוברת, למרות שהיא לא הציגה עצמה. קוראים לזה עפ"ק שזה בצה"לית זיהוי על פי קול. פעם זיהוי על פי קול היה נחשב למשהו די cool במקומות מסוימים וגם יצחק אבינו מהתורה הקדושה היה קשור לקטע כזה עם הידיים של עשיו והקול של יענקל'ה. יצא לכם לדבר עם מישהו מוכר בטלפון מבלי שהזדהה? שמעתם על אברהם יוסף מנהריה? אלוף העולם בזיהוי קולות של בני דודים מסוריה רבתי כולל רוסים דוברי ערבית.
אז הדוברת מהצד השני שאלה אותי לגבי מדליה מאד מסוימת ואפילו תיארה את שרואים בה וזו מדליה מאד תיאטרלית תרתי משמע. ברור גם שיש לה קשר מאד מאד ישיר למדליה. עניתי את שרצתה לדעת ובדרך כלל אנשים רוצים לדעת כמה זה שווה. שמעתי בקולה את האכזבה וכעת אני יכול להדביק למבט גם לחלוחית קלה. 
בקול של כולנו ניתן למצוא הכל.

אילנה רובינא לך איתה.         צילם אלון מליס

הבימה מדליה ממלכתית, תשל"ח 1978
תיאטרון "הבימה" נוסד ב 1918 במוסקבה, בימי המהפכה הרוסית, ע"י חבורת צעירים יהודים שוחרי עברית. ראשוני הבימה קבעו בסעיף הראשון של תקנון התיאטרון: "האגודה מתארגנת כדי להמשיך בארץ ישראל את קיומו של התיאטרון הבימה". משגבר הלחץ נגד השימוש בשפה העברית בברית המועצות, עזבה הלהקה את מוסקבה למסע הצגות באירופה ובארה"ב, וב 1928 הגיעה לארץ ישראל.
בשנת 1945 נחנך חגיגית בתל אביב בית הבימה, וב 1958 
במלאת ארבעים שנה ליסוד "הבימה" במוסקבה העניק לה שר החינוך והתרבות, לפי החלטת הממשלה, את התואר "תיאטרון לאומי".

פני המטבע חנה רובינא והקבצנים בהצגה "הדיבוק", 
על השפה למעלה המלה "הדיבוק" בעברית ובאנגלית.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה