יום חמישי, 13 באוגוסט 2020

אוסף רן פלם כתב וצילם יגאל ארקין

בימים אלה ראה אור הספר ״אוסף שטרות ישראל של רן פלם״. הספר נכתב באנגלית על ידי רן פלם בשיתוף יגאל ארקין ומתעד את החלק הארי שבאוסף רן פלם ומכיל פריטים נומיסמטיים ייחודיים ונדירים ביותר. בחלקם כאלה שאספנים רבים לא ראו עד כה. שלושה כרכים מהודרים וצבעוניים.

רן פלם, יליד 1947, נולד וגדל בחיפה. עתודאי, בוגר הטכניון – הנדסת חשמל. 
בתום לימודיו שירת חמש שנים כקצין בחיל האוויר.
בקריירה האזרחית, רן עסק באלקטרוניקה – מעגלים דיגיטליים ומחשבים, 
וכבר בתחילת דרכו התמקד בתוכנה. 
עבד באלסינט - במערכות הדמייה, במעבדות בל בארה״ב, 
ולאחר מכן הקים מספר חברות הקיימות עד עצם היום הזה.
תחביביו הראשונים של רן כללו איסוף בולים 
ומאוחר יותר התמקד כמעט לחלוטין באיסוף שטרות
 ובמיוחד שטרות מדינת ישראל משנת 1948 ואילך.
החל מ-1987 רן מתגורר בארה״ב בחוף המזרחי.
 נשוי ואב ל-4 ילדים וסב ל-10 נכדים. 
בימים כתיקונם מרבה לבקר ולשהות בישראל.

החלק ראשון של הספר מוקדש לשנים הראשונות של מדינת ישראל: שטרות בנק-אנגלו פלשתינה של 1948; מעות הנייר של 1948 ו-1952, ושטרות בנק לאומי של 1952. בכרך זה ניתן רקע היסטורי אודות ההנפקה הראשונה של מדינת ישראל הכולל מספר מסמכים ייחודיים.
כמו כן יש פריטים מאוד נדירים של דוגמאות ושלבי הדפסה שונים של סדרת שטרות בנק אנגלו-פלשתינה וכן של סדרת בנק לאומי. סדרת שטרות החירום של בנק אנגלו-פלשתינה 1948 דפוס שושני, מוצגים אף הם.

שלושה כרכים עם אוגדן. משקל כבד. צבעים
THE RAN FLAM COLLECTION OF ISRAEL BANKNOTES

החלק שני מוקדש לשטרות הסדרה הראשונה של בנק ישראל - היא סדרת הנופים של 1955. גם כאן נכללים פריטים מיוחדים וייחודיים כמו דוגמאות ההדפסה הראשונות עם שם הבנק - ״בנק לאומי בע״מ״ המופיע על שטרות הדוגמא, עוד לפני שהוחלט שם הבנק המרכזי של מדינת ישראל - ״בנק ישראל״. הסדרה השנייה המתועדת בכרך הזה היא סדרת שטרות הדמויות של שנת 1958, וגם כאן מוצגות דוגמאות הדפסה רבות ושונות, הכוללות שלבי הכנה והדפסה שונים שמרביתם לא נראו עד היום. הכרך מסתיים בסדרת שטרות בנק ישראל של שנת 1968 הידועה כסדרת האישים. גם כאן מתועדים שטרות הדוגמא specimen ואלה שהיו במחזור.

שלושה כרכים. עטיפה קשה. נייר כרומו וצבע גם

החלק שלישי מתעד את השטרות מ-1973 ועד היום, וגם בו ישנם ספסימנים רבים וייחודיים. בנוסף, מתועדים מרבית הפריטים הנומיסמטיים שהונפקו לאורך השנים כגון; גיליונות בשלשות, מארזים עם סדרות בעלי מספר סידורי זהה ועוד.50 לירות אנגלו פלשתינה בע"מ. השטר הישראלי הכי הכי

בבניית אוסף זה, רן השקיע מאמציו באיסוף פריטים נדירים המתעדים את ההיסטוריה של הנפקת השטרות בישראל. כמו כן, רן שם דגש על איכות השטרות, ועל כן לאורך כל הספר ניתן ליהנות משטרות ופריטים רבים שקבלו דרוגים גבוהים ביותר, כולל כאלה שהם היחידים בדרוג זה. השטרות דורגו על ידי חברת PMG הנחשבת לטובה והאמינה ביותר שבין חברות הדרוג, ואכן ניתן לראות שהרוב המוחלט של השטרות קבלו דירוג של 67 או 68. במספר מקרים כשמדובר בפריטים נדירים ביותר, הדירוגים נמוכים יותר, אבל בהתחשב בנדירותם, גם השטרות בדירוגים אלה מאוד מבוקשים על ידי אספנים.
שלושת הכרכים מאוגדים בקופסה מהודרת השומרת על הספרים וממוספרת מ-1 עד 125. הספר עוצב והוצא לאור על ידי יגאל ארקין.

10 לירות מדען שלבים בהדפסה

בנק ישראל עם הכותרת בנק לאומי לישראל בע"מ
עבודה של תומס דה לה רו

שטרות חירום בנק אנגלו-פלשתינה בערבון מוגבל

שובר מיסים מדינת ישראל החברה האמריקאית לשטרות

שטרות דוגמא SPECIMEN

תגובה 1:

  1. איפה אפשר לרכוש אם בכלל את הספרים?

    השבמחק