יום חמישי, 9 בפברואר 2017

דוד שושני המורה שלי לפיזיקה וכימיהמישהו רוצה לדעת משהו על המטבעות של המשפחה שלו
אתמול היה פה מישהו די צעיר ורצה לדעת על המטבעות של המשפחה שלו מתקופת המנדט. הוא הגיע לפה עם המלצה מעט מוזרה אבל משיחה מקדימה הבנתי שיש מצב לאי הבנה והכי טוב שיבוא לפה וככה נבחן הדברים ושנינו נבין יותר טוב. בסוף הוא הגיע והייתה אכזבה משותפת וכעבור כמה דקות נזכרתי במורה שלנו דוד שושני שהיה משהו בלתי נשכח. את הסיפור עם הבחור נשאיר לסוף ואת הקשר אתם תמצאו ואולי אפילו יהיה בוחן פתע בסוף. גם שושני נהג להפתיע עם בוחן פתע אבל כרגע נחזור לפעם.

דוד שושני מורה לפיזיקה, כימיה וגם לבדיחות

דוד שושני המורה הכי מצחיק
הרבה אני לא יודע על דוד שושני שנפרד מאיתנו לפני מספר שנים. ניתן להשלים מידע חסר. דוד שושני היה מורה מאד מאד ותיק בתיכון עירוני ה' בתל אביב. דוד שושני לימד עוד ברחוב מזא“ה יחד עם דוד גרבלסקי המורה לאנגלית. רק הצרוף הזה של השם שושני דוד גורם לי לפרץ כמעט היסטרי של צחוק ואני רואה ושומע בדימיוני עוד רבים רבים המתחילים עם הפרץ הזה ואולי גם ישראל פרץ בעצמו פורץ בצחוק אבל אולי לא. לא תמיד אנשים שצוחקים באמת צוחקים. תנסו בבקשה להיות רציניים לכמה דקות ודי. מי שלא למד אצל שושני פשוט לא יבין זאת ואני מציע וגם ממליץ לעזוב את הפוסט הממש אישי הזה לאותם שכן הכירו וכן זוכרים. תודה למי שנשאר וגם למי שלא. אגב למה חשוב ללמוד פיזיקה? שמעתי כמה תשובות ודעתי לא התגבשה. כשאני רוצה להבין משהו נפלא מבינתי אני שואל את אפי ומקבל תשובה ובכל זאת התפוח לא נופל. אפי שחק מסביר ”למה פיסיקה? פיסיקה הינה הבסיס המדעי להסברת תופעות הטבע בכדור הארץ ועל פני כל היקום והינה הבסיס לכישורי חשיבה יוצרת מחוץ לקופסה. פיסיקה מהווה נדבך מרכזי בתחומים רבים: חקר היקום, מחשבים והיי-טק, תקשורת והעברת נתונים, חקר המח וביוטכנולוגיה, הנדסה רפואית, תעשיית הכימיה, הנדסת חומרים ועוד. פיסיקה הינה חלק מלימודי התשתית בקבלה למיטב הפקולטות בתחום המדעים המדויקים, הנדסה, רפואה ועוד. תלמידי פיסיקה מאותרים מראש על ידי הצבא ומוצעים להם תפקידים מאתגרים ביחידות העילית של חיל המודיעין, מערך התקשוב והמערך הטכנולוגי בצה"ל וכן מהווים לימודי יסוד בקורסים נבחרים כקורס טייס וצוללנים.“
לדעתי כל מי שלמד בעירוני ה' ולא למד ספציצית אצל דוד שושני, ראוי ואפילו זכאי לפיצויים מלאים על אובדן חדוות נעורים וצחוקים אמיתיים כמו גם עוד סעיפים ואני כרגע לא צוחק בכלל. דוד שושני היה הדבר הכי מצחיק שהיה בעירוני ה' לדורותיו והכל כמובן לטובה ,חדווה ורינה. דוד שושני לימד אותי גם פיזיקה ואפילו כימיה ובכל זאת אין לי מושג מינימיאלי בדברים האלה ואפילו לא קמצוץ מהדברים הקשורים לאותם מקצועות ריאליים ובעיקר לא לנוסחאות ומספרים, כי מספיק שיש איינשטיין אחד וכל האחרים רק בעקבותיו. שושני תמיד נהג גם לתת הסברים תיאורטיים עם חומר רגיל לבני אנוש ובלי נוסחאות בכלל ולכן נשאר לי משהו ממנו. יש לי דוגמאות נהדרות כמו הכלים השלובים ועקרון הנימיות וכן גם מה זה לחץ ומה זה לחץ הידרוסטאטי ואפילו משהו מהפרדוקס ההידרוסטאטי וגם טיפה על פסקל, מנדלייב ואולי גם טיפונת מקולון ועוד דברים ממש בסדר. מי יודע איזה כוס זכוכית עמידה יותר בפני שינויי חום וקור? כוס זכוכית עבה או דקה? לכו על זה ונדבר בהמשך.
דוד שושני לימד דורות של תלמידים בתיכון שלנו ונדמה לי שכולם קיבלו ממנו את אותן הכתבות מסודרות ויש מצב שגם בשני צבעים. לכול כול כולם יש את אותן מחברות עם אותם ניסויים במעבדה ואותם כלים במעבדה ואפילו אותם חומרים במעבדה וכמובן תוצאות במעבדה. יש גם מסקנות. רק רצוי להקפיד בהגייה הנכונה מעבדה שזה מעוודה. כן יש גם תזכורת מאותה מבחנה חסרת המזל שהגיעה למצב של אותו פיצוץ היסטורי במעבדה, שהשאיר חותמו לנצח ובטוח שזו לא אגדה אורבנית תיכונית אבל לך תדע אצל מתבגרים שכל מה שמטריד אותם לעיתים זה ריח ההרומונים ושטח הציצים וההזדקרות העצמונית ולא אותו נתרן כלורי וחומצה סולפידית.

מי יודע לעשות כמו שושני ואולי אפילו ממש זהה?
אני טוען שאני הייתי האיש שידע לחקות הכי טוב את דוד שושני וכל האחרים היו רק חיקוי זול לחיקוי שלי. כל חקיין מתחיל בטוח בעצמו. ידעתי רפרטואר שלם של שושני אבל ממש ברגע זה אני נזכר שאיל כהן היה טיפונת טוב ממני כי ידע גם לעשות את שושני מאבד שליטה ואז היה אצלו משהו בשפתיים ובידיים וגם התנועה בראש מצד לצד, אבל זה ממש בקטנה וזר לא יבין זאת. איל כהן לא סיים את תיכון ה' ולכן אני טוען לכתר של החיקוי הטוב ביותר של שושני למרות שנדמה לי שבתחרות שהייתה אז בקרב השכבה שלנו הגעתי למקום די בסדר אבל לא זוכר שקיבלתי מדליה. אגב האם יש מצב ששחקנים ממוצא מזרחי יודעים לחקות טוב יותר דמות מזרחית? מי לדעתכם החקיין הכי טוב שהיה באזורנו? שייקה אופיר? צדוק סביר? פולי פוליאקוב? אלי יצפאן? טוביה צפיר? מוטי גלעדי? אולי אריק איינשטיין? תצחקו עד מחר אבל יש פה שאלה ממש פשוטה והתשובה מאד מסובכת ומהרבה טעמים. היום חיקויים זה שדה נשכח וחלק מהמחקים עושים רק משהו בקטנה וכאילו כי צחוקים זה נושא אופנתי והדור החדש לא מבין למה ומדוע ההורים שלו צחקו מהגשש החיוור. אוירון דוד בטבריה משלב קטע עם מים וזה כימיה וגם פיזיקה.
איש טוב וביישן גדול וגם חובב כתיבה ובדיחות
דוד שושני היה איש נטול רוע אנושי. אפילו לא משהו מינימאלי וזו דעתי האישית ואני סבור ככה אחרי כמה עשרות שנים. הוא לקח את מקצוע ההוראה מאד ברצינות ולכן תמיד התלבש ממש נהדר ואני מסוגל לצייר את המכנסיים המגוהצים עם הכיווץ המתוכנן והפנסים עם החולצה התואמת והחגורה וגם סוודר תואם. התיק שלו היה ממש קל ואנושי כי ככה הכי קל לצאת מהכיתה כשנשמע תחילתו של צילצול. הלימודים בסורבון הראו לו עוד דברים מהעולם הגדול. אומרים לי שנשא תואר דוקטור אולם לא בתחום המדעים המדויקים. זכרתי שדוד שושני כתב ספר בדיחות הקרוי שמח בבית הספר והבטיחו לי עותק לעיון. אמרו לי שזו הוצאה פרטית והכריכה בצבע כחול. הבטיחו לי שזה ספר עם הרבה בדיחות ומישהו טוען ששום בדיחה אינה מצחיקה באמת. זה כבר נראה לי מדליק ומסקרן ורק תדעו שהכל בעיני המתבונן ובאוזני השומע. אני בכל מקרה מפנטז על ספר מצחיק בהיסטריה. תזכרו רק שהיום צעירים לא צוחקים מהגשש החיוור ופעם הארץ כולה הייתה מתפוצצת מצחוק. מי יקרה עם טל פרידמן בעוד דור?

בוחן פתע והצילצול הגואל
בוחן פתע אצל דוד שושני תמיד הלחיץ את הסביבה כי הוא עצמו כאילו נכנס לאטרף ואין לי מושג למה. מורה בדרך כלל בוחן ולא נבחן אבל הרושם הכללי היה שהוא היה ממש חרדתי ברגעים אלה. שושני עבר לנוהל קרב בשטח בנוי והיה מה זה לחוץ ומנסה בכוח לא ברור שאיש לא יעתיק אבל איפה הוא שושני המורה ואיפה התלמידים שתמיד ימצאו את הדרך הקצרה והטובה לפתרון יעיל וטוב. אם לא היו היו עוזרים לי אז אין מצב שהייתי מקבל את אותם ציונים של עובר ותודה לד"ר חיים לביא וגם לקובי גרשטנקורן איש המחשבים ואפילו לכלכלן ואיש הכספים הרביזיוניסטי איתן סובל שנשאר נאמן וסבל אותי לא מעט. האם תימצא שיטה חדשה לאיבחון והערכת יכולת התלמידים מזו הנוכחית? ברור שכן וכמובן שלדעתי.
דוד שושני נהג לבחון תלמידים ליד הלוח הירוק בכיתה. כשראה משהו שלא היה קשור לשיעור נהג לומר ”תחביא את זה יעקובי“ הוא היה סורק אצלו במחברת והיה מזמין בטקס די מפחיד תלמידים ללוח. פה על הלוח או בעצם ליד הלוח זה אחד על אחד. הוא היה מעביר עפרון באופן עיוור על רשימה ואז איפה שהעפרון נעצר שם הקורבן ואז ניגשים ללוח ועונים על שאלה ואולי אפילו פותרים משהו עם הלוח והגיר. כל תלמיד ידע שיומו יגיע ואם אתה יודע אז יופי לך ואם לא אז הנה יש דוגמא.
שושני קורא לי ”יבוא ללוח“ וכמו תמיד נהג לשבש שמות ובמיוחד שמות אשכנזיים מסובכים. אני זוכר איך היה מסתבך עם השם של הבנה קנצפולסקי הבת של טופסי המציל המיתולוגי. מרוב שהיה מסתבך והיה ממלמל קנצ קפצה חפצה, בחר בסוף בסתם הבנה ממש כמו הוואנה בקובה של קסטרו. לי היה קורא לעיתיים יעקובי שזה שילוב מאד מוצלח של יעקב וקובי. אז הגענו לשלב בו שושני שאל אותי כל מיני דברים ולדעתי לא ידעתי מאומה. גם התרגשות וגם מצב נתון ועובדתי. אז שושני שציפה לתוצאה סבירה אמר לי שהוא מאד מאוכזב. גם הבחור שבא לחנוק היה מאד מאוכזב. שאלתי אותו אם הוא במקרה ממשפחת שושני. הוא היה מאד מופתע אבל התברר שהוא עצמו לא, אבל היה לו מורה בשם הזה. תזכרו שלא כל הנוצץ זהב הוא. זה כימיה.


תגובה 1: