יום שלישי, 9 במאי 2017

סופו של סיפור או שטרות המנדט כמשל וגם שרון סטון ואני

May 10, 2016


 להיות במתח זה דבר מאד לא בריא ולכן אני מסכם טלגרפית את אשר ארע בסופו של אתמול. האיש שצלצל על הבוקר עם הכסף המנדטורי שקנה בהזדמנות אכן הגיע. גילו נראה לי קצת יותר מגילה של המדינה אבל אני לא חותם על זה, אגב מי היה אחרון חותמי מגילת העצמאות שנשאר בחיים? מהתיק הדק שלו הוא הוציא מספר שטרות. חצי לירה, לירה, חמש לירות בצבע אדום, עשר לירות כחולות ואפילו 50 לירות בצבע לא מוגדר. כן הייתה שם גם קבלה כלשהי מאד ישנה. הקבלה שהייתה שם היא הפריט המקורי היחידי. כל השאר זה פשוט צילומים עלובים על נייר מוזר. זה אפילו לא זיוף. סתם צילום דהוי ומעליב ואני משוכנע ששטרות מזויפים לא יסכימו שהדבר הזה יכנס להגדרה כזיופים. אמרתי זאת לאיש שהיה מעט מאוכזב אבל לא ממש מופתע. לטענתו ואני מאמין לו, הבן שלו קנה זאת עבורו כי הוא אספן. הבן לא אמר לו כמה זה עלה אבל יש לו תחושה שזה עלה לו 2000 ש"ח. עם תחושות קשה ללכת למכולת אבל אל תזלזלו בתחושות שלכם ובכל התחומים. פעם שאלתי מישהי ממש בסדר אם היא אוהבת אותי. היא ענתה לי באנגלית ישראלית בזו הלשון. i like u. התחושה שלי הייתה שהיא ביישנית. לימים התברר לי שכפתור ה-like בפייסבוק הומצא על ידי קרוב משפחתה שלא מצא אהבה עד היום.
אגב לאיש שלנו היה גם שטר נוסף בחבילה המוזרה וזה 100 לירות מנדטוריות בצבע שלא קיים בטבע. חברה של אילנה שמש שם בדוי טוענת שהאיש הזה מספר סיפורים ולא בטוח שהבן שלו בכלל קיים בסרט הזה ונראה שכל הצילומים המחורפנים האלה עלו אולי שטר ירוק של 20 ש"ח. בסוף האיש שלנו שהיה מאד סימפטי רצה לראות מה יש לי להציע בתחום המנדטורי ולצערי לא היה כלום. צילומים אני לא מוכר למרות שנראה לי שזה רעיון עיסקי בכלל לא רע אבל כמו בכל דבר שווה לחשוב על זה. ביקשתי את רשותו לצלם הפריטים והנה הם פה לפניכם.
צילומים של שטרת מנדט או במילים פשוטות חארטה ברטה

50 לירות מנדטוריות בצורת צילום מצ'וקמק

עד לפה הסיפור של אתמול שהצליח להפתיע אותי בכמות הצופים והצופות והנה עוד הוכחה שכסף מנדטורי מצליח לעורר אנשים וסיפורי כסף מרגשים המונים ובכל העולם. יש לי תחושה שהכסף המנדטורי טומן בחובו המון דברים על מה שהיה וגם הרבה דברים מההווה ואולי גם מהעתיד ואני אשים כמה דברים ואתם רשאים לעשות מזה מה שתירצו. רשאים אומר שתעופו על זה אבל אל תהיו רשעים בבקשה.

 יש אנשים שכסף מנדטורי מצליח לגרום להם להמון דברים. נדמה לי שאני מכיר את רוב אספני המנדט הרציניים שבארץ. רציני אומר שהאוסף שלהם בתחום הזה עומד על לפחות מאה אלף ש"ח ואת הכותרת הזו הגיתי ממש ברגע זה. אין הרבה כאלה. אפילו לא תרי עשר בארץ ישראל השלמה. אולי גם לא חצי מזה. בעולם הסיפור כבר אחר וכמותם משתנה אבל אני מניח שמדובר על עשרות של אספנים המוכנים ומסוגלים לשלוף מאה אלף עבור פריט מנדטורי. אגב ניתן גם לשלם בדולרים. יש גם שטרות מנדט מצוקצקים ומחורפשים בסכומים של מאות שקלים ואפילו מאות דולרים. לא הכל זה אלפים ומיליונים.
 יש המון בני דודים בסרט הזה ולאמיתו של דבר הם כנראה אלו שיוצרים את הביקוש ואני מדבר על העשור האחרון. ניתן לדבר על הנושא הזה הרבה, אבל אני חש שאין לי מספיק מידע אמין והרוב זה תחושות בטן. איך הבטן שלכם עובדת בנושא התחושות? אם אתם בקטע הזה אז לכו על ריקודי בטן. יש הרבה סיפורי מנדט בנושא הזה ואפילו המלך חוסיין שם, כמו גם המלכה הבריטית. אני מכיר קשר של קצין ישראלי בכיר עם ערבי גולה באמריקה. כן הם עושים עסקים והשטרות הם הנושא ואת המלחמות משאירים לרעבים. תפנימו שכסף יכול לפתור המון בעיות ואם פליטי השואה פוצו אז כל אחד יכול וכסף מרפד חיים ויוצר אווירה אוהדת.
 פעם וזה היה כשרבין היה בחיים, תיווכתי בין מוכר מרצון לבין קונה מרצון. הפריט היה חמישים לירות מנדטוריות. המחיר אז היה סביב 12 אלף ירוק והעמלה שלי לא כלולה. העיסקה הושלמה וגם חלקי היה בסדר. גם הקונה וגם המוכר שניהם בחיים ויכולים לאשר הפרטים. כמה שווה שטר כזה היום? אני מעריך שזה סביב 100 אלף ירוק. זו הייתה הפעם הראשונה והיחידה בה הייתי מעורב בשטר של חמישים מנדטורי. בהמשך ראיתי בתמונות וגם באוספים חיים עוד שטרות שכאלה. אומרים שיש פחות ממאה שטרות שכאלה שלא חזרו לבנק המרכזי של אנגליה. כל שאלה בנושא שטרות מנדט רצוי שתפנו לרפי דביר שהוא האיש ובידו הפטיש בנושא המנדטורי. רפי דבח דביר טוען שאת שטר המנדט הראשון בחייו קנה אצלנו בחנות. רפי גם כתב ספר מדהים על הכסף המנדטורי והמקום היחידי בו ניתן להשיג ספר זה הוא אצלי בחנוק ואני מבטיח להתחשב עם מי שיקנה. אני תקוע עם כמה עשרות עותקים כי מעטים מוכנים לשחרר 390 ש"ח ותאמינו לי שבהתחשב בהרבה נתונים לי זה עולה יותר.
 פעם וזה היה לפני שהתחתנתי ואולי קצת אחרי כלומר סביב התשמ"ד היה מישהו בשם גדעון אייזנברג שחי ברחובות ואסף הרבה דברים. לגדעון היה שטר מנדטורי של 50 לירות. גדעון רצה עבורו 2500 דולר ואולי קצת יותר ואולי קצת פחות. הרבה זמן גדעון רצה למכור את השטר הזה, אבל הקונים רצו לשלם פחות והידיעה על השטר של גדעון מרחובות הייתה מוכרת לכולם. בסוף השטר נמכר ואין לגדעון שטר ואת הכסף הוא נתן למישהו מילדיו שהתחתן. תמיד צריך כסף לילדים ועדיף שאתם תיתנו לילדים מאשר הילדים יתנו לכם, למרות שאני בטוח שהילדים שלכם ממש חמודים ונשמות טהורות.
 פעם שרון סטון הגיעה לישראל. אין לי מושג על ההרגלים האספניים של שרון. אני ושרון סטון זה סיפור חרמנות ידוע ויש שם אפילו אהבה. כאשר שרון סטון מופיעה בארץ הקודש, אנחנו נפגשים והיא תמיד קוראת לי דרלינג ואני מלטף לה את השיער ונדמה לי שאפילו טיפונת את הטוסיק. החלומות האלה לא מפסיקים לעולם. פעם כשהייתי בשיא ההתחרמנות וסטון באה אלינו למרקע בסלון פלטתי כמה משפטים שהצליחו להוציא את מינה משלוותה הסטואית. מינה אמרה בקול רם ככה "מה אתה כבר יכול להציע לשרון סטון? תסביר לי מה?" האמת שהצלחתי להיות מבולבל אבל אז נזכרתי במה שאמר לי אלון מליס הגיאולוג בחופשה וגם אספן רציני של כסף מנדטורי ואפילו אוהד הפועל שרוף. אמרתי למינה ככה "לשרון סטון אני יכול להציע שטרות מנדט..." מינה צחקה ואני מודה לאלון מליס וד"ש לננסי ולילדים.
 יכולתי להמשיך ולספר לכם הרבה על שטרות מנדט אבל נראה לי שיש לי טלפון משרון סטון ואני חייב לענות לה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה