יום ראשון, 19 ביולי 2020

איפה זה מבריקי?

אספן אמיתי מכיר המון מקומות באמצעות הפריטים שיש לו באוסף. אני לא באמת אספן על אמת ולכן לא ידעתי המון דברים בעבר וגם בעתיד זה לא עומד להשתנות מן הקצה לקצה ובכל זאת אני מנסה להשלים פערים. אספני מטבעות ובולים נוהגים לטייל באמצעות פיסות הנייר והמתכת שהם אוחזים ומלקטים על פני המפה העולמית. היום זה בועז קליקלות אבל פעם זה היה סיפור וככה למדנו ששווייץ המתחסדת זה Helvetia ושוודיה זה Sverige הולנד זה Nederland, פינלנד Suomi, יפן זה Nippon ישראל זה פשוט Israel ואפילו Jerusalem ויוון זה Hellas.

1934 one rupee mauritius
צילם אפי שחק

איש לא לימד אותנו פה בארץ הקודש איפה נמצאת מבריקי עד שהגיעו אחינו העולים מרוסיה בשנות התשעים. עליה ששינתה את ישראל והתפוצות ותמיד תנועות של בני אדם עושות מהפכים בהרבה תחומים. הגיעו גם הרבה אספנים בכל הגילים ופתאום החלה עדנה ואבא שלנו החל לדבר רוסית והיה כייף. אותם עולים הביאו איתם גם לכסיקון משלהם ורק אני נשארתי עם המינוח המקומי. יומאחד הגיע אספן שעברית שלו קטסטרופה ובכל זאת היה לו כסף מיותר שרצה ללכת לאנשים אחרים תמורת הסחורה הנכונה. האיש רצה מטבעות ממקום בשם מבריקי. לא יודע איפה זה מבריקי וגם יאיר נחמני לא ידע איפה זה מבריקי ואפילו לא אלון מליס ותאמינו לי ששניהם מכירים את האטלס מכל הזוויות ומכל התקופות. בסוף נתנו לאספן שלנו מפה של פעם וביקשנו שיראה לנו איפה זה מבריקי. הוא קצת התרגש והמפה בעברית לא עזרה והנה הוא שם את האצבע על מבריקי.
אז תדעו שמבריקי ברוסית זה מאוריציוס. שמעתם על בתי מאוריציוס בכפר סבא?
מכירים את סיפורם של 1600 פליטים יהודים במלחמת העולם השניה במאורציוס?

בתי מאוריציוס כפר סבא
ב-1945 נבנו במיתחם זה על ידי "חברת כפר סבא" חמישה בניינים שקלטו את עולי האי מאוריציוס. כשהתבלו הבתים ללא אפשרות שיקום, נהרסו בשנת 1997. על הקרקע נבנתה ביוזמת החברה הכלכלית לפיתוח כפר-סבא שכונה חדשה: "רמות רופין"
 ‎כפר סבא פינת הרחובות רופין תל-חי

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה