יום שני, 21 ביוני 2021

ד"ר אפרים פוקה הירש והמטבעות הביזנטים

 פוקה הירש זכור כסלב לפני שהמילה פרצה לחיינו. מסיבות, נשפים, מסעדות, נערות זוהר יפות, ריקודים, חוג סילון וחוג נוצץ היו חלק מהרפרטואר. עיתונות התקופה ומדורי הרכילות התפרנסו מדברים שנקשרו לשמו.

פוקה הירש וחברה. מתוך העולם הזה

ידעתי שגר ברחוב בן עמי 8 שליד ככר צינה דיזנגוף, לא הרחק מתחנת המוניות בשם הזה בה עבד אבא שלנו. וילה בקיסריה גם. הכסף שעשה בעסקים חובקי עולם, לא עזר לפוקה שנשאר בסוף ימיו בודד וחולה. הפי אנד לא היה שם. אליעזר שילוני ממס הכנסה הזכיר אותו בספרו וכנראה שעניני מיסוי ומשפטים לא הוסיפו נחת ובריאות לד"ר אפרים פוקה הירש. גדי יגיל עשה מערכון שדמותו של הירש שימשה השראה. האם המהנדס האזרחי אפרים פוקה הירש היה באמת דוקטור ומה היה תחום התמחותו? פעם היה קל יותר לבנות היסטוריה אישית ומקצועית ומתברר שגם היום יש כאלה שהתואר שלהם עבר שיפצורים עם קצת ירוקים וקשרים. העיתונאית טלי חרותי-סובר חושפת אותם לאור היום והעיתון. כמה הייתם מוכנים לשלם עבור התואר ד"ר לפיזיקה גרעינית?
שמו של אפרים הירש צץ לי לאחרונה בעקבות מכתב שלו המצוי בארכיון העירוני. הניה מליכסון כתבה על בית ברחוב נס ציונה 4 באתר תל אביב 100 האנציקלופדיה העירונית. במכתבו לעירייה משנת 1941 (מלחמת העולם השנייה) פונה הדייר והמהנדס הירש ומתלונן שהמקלט במקום פשוט ואינו מספק הגנה לדיירים ומבקש שיגיע מישהו לביקורת. יש גם העתק למשמר האזרחי.

ד"ר אפרים הירש מהנדס אזרחי תל אביב 1941
Dr. FOCA HIRSCH civil engineer
ת.ד 4023 טלפון 4023
לכבוד עירית תל אביב מחלקה הטכנית
א.נ.
אני מתכבד בזה להודיעכם שבבית רחוב נס ציונה 4א' איפה שאני גר, 
המקלט במצב פשוט מאד ואינו נותן הגנה מספיקה לדיירי הבית.
לכן הנני מבקשכם לשלוח מישהו שיבקר במקום 
וידרוש מטעם בעל הבית את התוספות הדרושות למקלט.
בתודה למפרע ובכבוד רב ד"ר אפרים הירש
נ.ב. העתקה נשלחה למשמר אזרחי

ברשת ובארכיוני עיתונות תמצאו הרבה מידע על האיש שהותיר את הונו לאחייניו. להבנתי אימץ את השם פוקה מהקיסר הביזנטי פוקאס שרבים מהאספנים מכירים את מטבעותיו. Flavius Phocas Augustus, פלביוס פוקאס אוגוסטוס קיסר האימפריה הביזנטית בין השנים 602–610.
סולידוס זהב הינו פריט מצוי באוספים של מטבעות עתיקים. גם פה בארצנו הקטנטונת נמצאו כמה מטמוני פוקאסים בעבר ויש שיגידו שמטמונים אלה הורידו את מחירם בעולם. מכירים עוד אנשים שהשם שלהם מתחבר למטבעות?

במרכז סולידוס זהב של הקיסר פוקאס

סמי הירש  רחוב בן-עמי 8 ת"א.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה