יום ראשון, 18 בספטמבר 2016

בריכת גורדון Gordon Pool

 2016 April 29 

אביהו בר מספר בהמשך על בריכת גורדון מפעם בליווי תמונות מדליקות מהרשת. בריכת גורדון מבחינתי זה המקום שהלכתי עם אבא בבית הספר היסודי ושני דברים נחקקו לי בראש ואפילו קשורים למטבעות:

 הראשון זה הקולב המרושת לאיחסון הדברים האישיים שצורפה לו דיסקית מתכת עגולה עם חור ומיספור וגם חוט שנקשר ליד. בחור בשם פרל עבד שם במלתחות ואפילו היה לנו קשר משפחתי כלשהו. 
הדבר השני זה אותם פליפרים ושולחנות משחק לכדורגל שהופעלו על ידי 25 אגורות במטבע אחד. וברור שהמים היו מלוחים וגם אני עשיתי את מה שכולם עושים בבריכה, אבל לא מהמקפצה.

 בריכת גורדון ושכונת מחלול . צלם: הרמתי 1969

בריכת השחייה ׳תל אביב׳ (דהיינו ׳גורדון׳), פרסומת מתחילת שנות השישים.

"בוקר טוב. מי בא לבריכת גורדון?
הבריכה נבנתה בשנת 1956 בתכנון האדריכל ורנר יוסף ויטקובר, כבריכה באורך 50 מטרים, כלומר אולימפית, עם הרחבה שיועדה ללא שוחים, והייתה שייכת למשפחת עינב שהיה לה הסכם חכירה עם עיריית תל אביב עד שנת 2021.
היא היתה סם חיים למבוגרים שהיו דופקים על שעריה כבר בשעה 04:30 בבוקר בכעס מדוע פינחס השומר התימני המיתולוגי לא פותח בזמן את שעריה. היא הייתה פתוחה 364 יום בשנה וסגורה רק ביום כיפור. כל ה"ידוענים" היו פושטים את בגדיהם והופכים לאחד האדם, בבריכה נמדדת בכושר השחייה שלך ולא במה שיש לך בבנק.צילום: "ישראלסאן" 1970


צילום: "ישראלסאן" 1970


בימי שישי בשעה שמונה בבוקר חבורת הבקבוק אחרי שחייה היתה פותחת שולחן של כל טוב, לקרדה, לקס והוודקה זרמה שם כמו מים.
הקבוצה העיראקית היתה משחקת שש בש עד השעה שמונה וחצי והופ לעבודה.
אנשים הכירו והתחתנו בבריכה, אהבות צמחו שם בבגדי-ים ותחת הדקלים שנטעו יכולת לתפוס תנומה וקצת שלווה ממירוץ החיים.


קהלני אחד מה"ידוענים" שהגיע לבריכה. צלם:אלדד רפאלי 1993

זו הייתה בריכה יחודית היו לה שלוש משאבות ששאבו מי מעיין מלוחים מעומק של 150 מטר. וטמפרטורת המים לא עלתה על 24 מעלות, מעורר נפשות בקייץ, וקררררר בחורף. כאשר הטמפרטורה בחוץ ירדה מתחת ל24 מעלות הבריכה העלתה אדים, הכי כיף היה לשחות בחורף, כאשר גשם שוטף יורד על תל אביב והשמיים אפורים, ולפעמים הראות בגלל הגשם היתה כה עכורה שלא יכולת לראות את הגדה השניה.


מהמפורסמות בתמונות, מולה עשת 1965

מבחר תמונות מסוף שנות החמישים עד אמצע שנות השישים.
ניתן לראות בתמונות גם את שכונת מחלול על צריפיה הרעועים במקום שממוקמת היום כיכר אתרים.חג שמח" ותודה לאביהו בר שמאתר הכל ובקלילות.צילום ממלון הילטון , יעקב אגור, סוף שנות השישים

צלם לא ידוע 1957

 
עזריאל הבעלים הראשונים של הבריכה, איש הפלמ"ח ועוד עלילות שטרם יצאו לאור

מרכז תרבות בתרומת בלהה ועזריאל ענב 1995
המרכז נחנך בתאריך ג' באב תשנ"ה במעמד ראש ממשלת ישראל מר יצחק רבין. תל אביב
עזריאל ענב ו' אדר ב' תרפ"ז - כ"ז כסלו תשנ"ז
AZRIEL ENAV 10 MARCH 1927 - 8 DECEMBER 1996

 
 

אין תגובות:

פרסום תגובה